Skip to main content

WCU Forensics team dominates the state championship tournament!

mhickman@wcupa.edu's picture
Posted in

A year of hard work came to fruition as the 15 students on the West Chester Forensics Speech and Debate team absolutely dominated the other schools at the Pennsylvania Forensics Association State Championship, held here on West Chester's campus on February 16th and 17th. The team bested the second-place finishers, rival St. Joseph's University by more than 150 points. WCU speakers took home gold medals in 6 out of 11 individual events, and boasts the top two debate teams and top four pentathlon speakers as well. With only two regular season tournaments left, coach Mark Hickman and graduate assistant Kelsey Hockenberger look forward to achieving victories at the Pi Kappa Delta national tournament in March and the National Forensics Association Championship in April.

Special recognition goes to Jillian Heagerty and Dan Hinderliter, who earned respective first and second places in persuasive speaking and thereby earned places in the Interstate Oratorical Competition. This tournament is the longest-running speech competition in the United States, and will be held in Shreveport, LA in April.

Individual awards were as follows:

Dan Hinderliter, senior Honors Middle Grades Education/Communication Studies major: first place, Pentathlon; first place, dramatic interpretation; first place, program oral interpretation; second place, after dinner speaking; second place, persuasion; third place, duo interpretation with Lanie Presswood.

Jake Markiewicz, senior Communication Studies major: second place, Pentathlon; second place, Parliamentary debate speaker; first place, Parliamentary debate with Jill Heagerty; first place, after dinner speaking; first place, informative speaking; third place, impromptu speaking; third place, program oral interpretation; fourth place, duo interpretation with Carl Sandberg; sixth place, extemporaneous speaking.

Lanie Presswood, senior Communication Studies major: third place, Pentathlon; first place, Impromptu Speaking; third place, Persuasive speaking; third place, after dinner speaking; third place, extemporaneous speaking; third place, rhetorical criticism; third place, duo interpretation with Dan Hinderliter.

Joe Tetreault, senior History Ed. major: second place, dramatic interpretation; second place, poetry interpretation; second place, rhetorical criticism; fifth place, program oral interpretation.

Ashley Murphy, junior English Ed./Special Ed. major: first place, Parliamentary debate speaker; second place, Parliamentary debate with Erik Starn; third place, informative speaking; fourth place, program oral interpretation; fifth place, rhetorical criticism.

Carl Sandberg, junior philosophy major: fourth place, duo interpretation.

Jillian Heagerty, sophomore English major: fourth place, Pentathlon; first place, persuasive speaking; second place, informative speaking; fourth place, rhetorical criticism.

Imani Thomas, sophomore Communication Studies major: fifth place, poetry interpretation; seventh place, duo interpretation with Carla Agbiro.

Erik Starn, sophomore Communication Studies major: second place, Parliamentary debate with Ashley Murphy.

Carla Agbiro, freshman Psychology/Political Science major: seventh place, duo interpretation with Imani Thomas.